KOCYK i BUCIKI niemowlęce – darmowy wykrój PDF + instrukcja szycia

Jak wiadomo nie od dziś – w naszej rodzinie, już w sumie lada chwila, pojawi się kolejna osoba. Zdradziłam to już jakiś czas temu na Instagramie, więc żadną tajemnicą nie jest, że spodziewamy się kolejnej córeczki. ❤️ Co w takiej sytuacji robi mama szyjąca? 😉 Planuje uszycie wyprawki! Co prawda większość rzeczy w naprawdę dobrym stanie mamy po Hani, ale nie mogłabym nie sprawić czegoś specjalnego również naszej drugiej Kruszynce. Dziś startuję więc z serią postów z cyklu PROJEKT #wyprawkaw której mam zamiar pokazać Wam kilka rzeczy (z instrukacjami), które możemy uszyć swoim jeszcze nienarodzonym Maluchom. Startujemy banalnie – z kocykiem i bucikami. 🙂

WYPRAWKA nr 1 – nauka na błędach?

Ponad dwa lata temu – szykując wyprawkę dla Hani – uszyłam jej kocyk z baaaardzo modnego wówczas połączenia bawełna+minky. Hania swój kocyk uwielbia do dziś (mimo ogromu błędów, które ja w nim na chwilę obecną dostrzegam). Ja niestety jestem już zdecydowanie mniej wyrozumiała dla wszelkich „plastikowych” materiałów…

kol01

W związku z tym, że moja wiedza dotycząca tekstyliów i szycia jest obecnie dużo większa niż przed dwoma laty, a i moja świadomość w tej kwestii bardzo ewoluowała, minky powiedziałam na starcie „NIE”. Już jakiś czas temu rozpoczęłam poszukiwania zmiennika dla tego poliestrowego tworu. Byłam niemalże zdecydowana na uszycie kocyka z połączonych ze sobą tkaniny bawełnianej i dresówki (prawdopodobnie drapanej lub pikowanej), kiedy odezwali się do mnie Aga i Andrzej z MIĘKKIE z informacją o wprowadzeniu do sprzedaży w niedługim czasie weluru bawełnianego i wysokogatunkowych tkanin bawełnianych na licencji Disney’a. Trafili w punkt! 🙂

Po przejrzeniu oferty tkanin bawełnianych  i wspomnianego weluru zdecydowałam się na myszkę Minnie na bieli i piwoniową dzianinę welurową. W związku z planem uszycia bucików, w ramach testów skusiłam się też na mały fragment tkaniny w cętki. Mimo, że kocyk i buciki już mam (a pościel i rożek został nam po Hani) myślę, że zdecyduję się jeszcze na jakiś wzór. Nie wiem czy z kolekcji Disney’a czy z innej, nie wiem też kiedy, ale aż szkoda z tego nie szyć. 🙂 Tym bardziej, że tkaniny bawełniane Camelot Fabrics nadają się nie tylko na akcesoria typu kocyk, kołderka czy buciki, ale równie dobrze sprawdzą się w przypadku ubrań – sukienek, spodenek, koszul…

kocyk i kapcie01

Przechodząc jednak do sedna dzisiejszego wpisu – w dalszej części tego posta znajdziecie skrócony opis szycia kocyka z wypustką i darmowy wykrój PDF na buciki niemowlęce oraz przygotowaną przeze mnie instrukcję szycia krok po kroku.

Zainteresowani?

A więc… startujemy! 🙂

KOCYK z wypustką

Do uszycia kocyka o wymiarach 75x100cm wykorzystałam:

📌 Tkaninę bawełnianą Camelot Fabrics z kolekcji Disney Minnie Mouse (dostępna TUTAJ) – 1,2 mb

📌 Welur bawełniany PIWONIA (dostępny TUTAJ) – 1,2 mb

📌 Wypustkę bawełnianą w kolorze szarym – 4 mb

📌 Flizelinową taśmę formującą (opcjonalnie) – 4 mb

kocyk szycie 06

✂️ KROJENIE ✂️

Z tkaniny bawełnianej i weluru wykroiłam dwie części kocyka o wymiarach 78 x 103 cm (wymiar kocyka + po 1,5 cm zapasu na szwy na każdej krawędzi). W związku z tym, że planowałam wszyć w miejsce łączenia materiałów wypustkę, zaokrągliłam wszystkie rogi – wypustka (moim zdaniem) zdecydowanie lepiej prezentuje się na obłych krawędziach.

SZYCIE

1️⃣ Aby ułatwić sobie wszywanie wypustki (i zminimalizować ewentualne prucie 😉) przymocowałam ją najpierw do wierzchniej (tkaninowej) części kocyka. Upięłam ją szpilkami tak, aby otwarty brzeg wypustki leżał na krawędzi tkaniny w myszki. Na zaokrąglonych rogach wypustkę lekko naciągałam (tak, jak robi się to w przypadku wszywania lamówki z tkaniny).

2️⃣ Korzystając ze stopki do wszywania zamków przyszyłam wypustkę do tkaniny wierzchniej – trzymając się jak najbliżej jej wypukłej części i pomagając sobie poprzez delikatne jej odchylanie.kocyk szycie 04

3️⃣ Kiedy wypustka była już przymocowana do wierzchniej części kocyka, ustabilizowałam wszystkie krawędzie części welurowej za pomocą flizelinowej taśmy formującej. Początkowo nie miałam takiego zamiaru, ale po namyśle postanowiłam zabezpieczyć się przed ewentualnym naciąganiem się weluru pod naciskiem stopki, a co za tym idzie – „ukochanym” pruciem. Pamiętam jeszcze doskonale moje doświadczenia z MINKY przy szyciu kocyka dla Hani i za nic nie miałam ochoty tego powtarzać . 🙂 Welur bawełniany, który wykorzystałam nie naciąga się tak jak minky i wydaje mi się, że brak taśmy flizelinowej nie uprzykrzyłby mi życia tak jak ono, ale przy jej zastosowaniu szyło się już całkiem gładko. 🙂

kocyk szycie 01

4️⃣ Ustabilizowany welur połączyłam z tkaniną wierzchnią (prawymi stronami do siebie). Szyjąc prowadziłam ścieg po tkaninie bawełnianej tak, aby przez przypadek nie przeszyć w złym miejscu przymocowanej wcześniej wypustki. Na jednym z krótszych brzegów kocyka zostawiłam ok. 5 cm niezszytego fragmentu, przez który później wywróciłam kocyk na prawą stronę.

5️⃣ Zaokrąglone brzegi kocyka ponacinałam trójkątnie uważając, aby nie przeciąć szwu.

kocyk szycie 05

6️⃣ Kocyk wywróciłam na prawą stronę przez pozostawiony wcześniej niezszyty fragment na jednej z jego krawędzi. Bardzo dokładnie „wypchnęłam” wszystkie zaokrąglone „rogi” i wyprasowałam kocyk sprawdzając, czy wszystkie krawędzie są przeszyte prawidłowo i nic nie trzeba poprawiać.

kocyk szycie 02

7️⃣ Ostatnim krokiem było ręczne zszycie pozostawionego fragmentu za pomocą ściegu krytego.

 

kocyk szycie 03Kocyk GOTOWY! 🙂

kocyk i kapcie06

kocyk i kapcie05

 

BUCIKI niemowlęce 👣

Do uszycia bucików niemowlęcych wykorzystałam:

📌  Tkaninę bawełnianą Camelot Fabrics z kolekcji Disney Minnie Mouse (dostępna TUTAJ) – wystarczy ok. 30×30 cm

📌 Welur bawełniany PIWONIA (dostępny TUTAJ) – ilość j.w.

📌 Gumkę o szerokości ok 6-7 mm – 18 cm

📌 Fragment flizeliny do podklejenia wszystkich części (opcjonalnie) – 60×30 cm

📌  Darmowy WYKRÓJ PDF  (do pobrania TUTAJ)

buciki szycie01

✂️ KROJENIE ✂️

Wydrukowany wykrój mieści się na jednej kartce A4 – wystarczy wyciąć trzy elementy i tyle. Musicie przyznać, że w porównaniu do standardowych wykrojów w formacie PDF jest to baaaardzo wygodne. 🙂

UWAGA!  Do cięcia papieru używamy nożyczek przeznaczonych do tego celu. Szkoda niszczyć w ten sposób ostrze nożyc krawieckich.

buciki szycie02

Części wykroju zawierają ok.6,5 mm zapasu na szwy, więc ich kontury przenosimy bezpośrednio na nasze materiały i wycinamy. Każdą z części kroimy 2x z bawełny i 2x z weluru:

buciki szycie03

Po próbnym przeszyciu modelu postanowiłam podkleić każdą z części cienką flizeliną. Nie jest to konieczne, ale dzięki temu bucik ładnie trzyma formę, a brzegi weluru nie strzępią się. Możemy ograniczyć się również do podklejenia np. tylko podeszwy, a pozostałe elementy zostawić bez usztywnienia. Wówczas bucik będzie trzymał formę na dole, a na górze będzie bardziej giętki.

Wszystko gotowe? Przechodzimy do szycia! 🙂

BUCIKI niemowlęce – SZYCIE krok po kroku

1️⃣  Welurową i bawełnianą część piętki składamy prawymi stronami do siebie, spinamy i zszywamy ok. 6,5-7 mm od krawędzi wzdłuż prostego brzegu. Początek i koniec szwu ryglujemy.

buciki szycie krok po kroku01

2️⃣  Odwracamy zszytą piętkę prawą stroną na zewnątrz i stębnujemy wzdłuż prostej krawędzi w odległości ok. 13 mm. Powstaje nam tunel na gumkę.
buciki szycie krok po kroku02

3️⃣  Odmierzamy i przycinamy 9-cio centymetrowy fragment gumki, a następnie za pomocą agrafki przeciągamy ją przez przygotowany przed chwilą tunel. Kiedy jeden z końców gumki zrówna się z wlotem tunelu, za pomocą kilku szwów zabezpieczamy ją przed wysunięciem się. Po dojściu do drugiego otworu czynność powtarzamy. Piętka gotowa. 🙂
buciki szycie krok po kroku03

4️⃣  Przygotowaną piętkę przypinamy do części „palcowej” tak, jak na zdjęciu (tj. welur do weluru, krótką prostą krawędzią do prostego brzegu palca). Przeszywamy spięty brzeg, a następnie analogicznie robimy z drugą, krótszą krawędzią piętki. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby nic się nie poprzesuwało.

buciki szycie krok po kroku04

5️⃣  Spinamy obie części palcowe prawymi stronami do siebie, ujmując wewnątrz przymocowaną przed chwilą piętkę. Przeszywamy ok. 13 mm od krawędzi, ryglując początek i koniec szwu. Nadmiar zapasu na szew przycinamy. Wierzchnia część bucika gotowa! 🙂 buciki szycie krok po kroku056️⃣  Obie części podeszwy spinamy lewymi stronami, a następnie fastrygujemy blisko krawędzi.

7️⃣  Wierzchnią część bucika (piętka+palce) odwracamy na stronę welurową i przypinamy do podeszwy – tak, aby bawełniany wierzch stykał się z bawełnianą jej częścią.

buciki szycie krok po kroku07

8️⃣  Zszywamy podeszwę z wierzchnią częścią bucika w równej odległości od krawędzi. Ja pomagałam sobie przy tym stopką z prowadnikiem, który odmierza równą odległość od krawędzi. Szyłam też bardzo wolno, aby nie narobić niepotrzebnych krzywizn.
buciki szycie krok po kroku06

Po wywróceniu całości bawełnianą stroną na zewnątrz bucik jest gotowy. Pozostaje oczywiście uszycie drugiej sztuki (analogicznie do pierwszej) – i już! 🙂

kocyk i kapcie02

Przy kilku próbnych przeszyciach próbowałam rozwiązać kwestię wykończenia wnętrza bucika na różne sposoby – od obrębiania po próbę zszywania pozostawionego otworu na wywinięcie za pomocą ściegu krytego, ale niestety żadne z nich nie byłoby komfortowe w zetknięciu ze stópką, więc pozostawiłam te krawędzie nieobrzucone. Stąd też m.in. moja decyzja o podklejeniu wszystkich części flizeliną – zabezpiecza ona krawędzie – przede wszystkim weluru – przed strzępieniem.

Uff… Na dziś tyle. 🙂

 

Czy są tu jakieś mamy szyjące (lub planujące szyć) wyprawkę dla swoich Maluszków? Jestem ciekawa, czy skorzystacie z dzisiejszych instrukcji i skusicie się na uszycie podobnych bucików? A może w planach macie inne elementy wyprawki?

Dajcie koniecznie znać – mam pomysł na jeszcze kilka instrukcji z cyklu PROJEKT #wyprawka, ale może zainspirujecie mnie do czegoś więcej…?

 

Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawicie po sobie ślad  w postaci komentarza. Po pierwsze – fajnie widzieć, że ktoś te moje wypociny czyta/ogląda. Po drugie – w ostatnim, mega chorobowym dla nas okresie, napisanie tego posta zajęło mi naprawdę dobrych kilka dni, więc byłoby miło, gdyby ten wysiłek się nie zmarnował. 🙂 No i wreszcie – w związku z moimi szyciowymi planami wyprawkowymi jestem ciekawa Waszego zapotrzebowania na inspiracje/instrukcje szycia konkretnych rzeczy.

Widzimy się niedługo!

Dominika

 


•••  Wpis powstał w wyniku współpracy ze sklepem MIĘKKIE •••


Jeżeli chcecie pozostać ze mną w kontakcie i nie przegapić kolejnych postów (oraz moich szyciowych poczynań) obserwujcie mnie na Facebooku i Instagramie (gdzie ostatnio chętnie dzielę się z Wami wieloma rzeczami za pomocą stories).

Zachęcam też do kontaktu bezpośredniego – czy to za pomocą maila, czy fb – zawsze chętnie porozmawiam 🙂

 

 

 

Może zainteresuje Cię jeszcze...

22 komentarze

  1. Zosia Grabowska

    zrobiłam buciki ale okazały się za małe a teraz przeszukuję internet w poszukiwaniu większych rozmiarów, pomoże ktoś ..? Ja powoli się poddaję 🙁
    PS pozdrawiam autorkę super bloga ;p

    1. Najprostszym sposobem (tak bym kombinowała) jest chyba przeskalowanie takich bucików na większy rozmiar – można np. wydrukować wykrój w jakimś tam % powiększeniu i spróbować. Uważałbym jednak na szerokość – żeby nie wyszły jakieś platfusowate. Możesz pomyśleć o ewentualnym ścięciu boczków, aby uzyskać typowy owal.
      Dziękuję za pozdrowienia 🙂

  2. Ania Sobczyk

    Śliczny zestaw. Ja co prawda nie jestem zwolenniczką bucików dla takich maleństw, ale dla takiego raczkująco-wstawającego…owszem. Moi trzej chłopcy już chodzący i pewnie wyeksploatowaliby takie buciki bardzo szybko. Może jeszcze kiedyś doczekam się córci to z pewnością uszyję. Za to kocyk popełniłam na prezent. Niby to łatwe i w ogóle, ale jakoś lubię trzymać się jakiejś instrukcji. Dobra robota! Pozdrawiam 😊

    1. Dziękuję 🙂 W przypadku Hani pierwsze buciki były tymi, w których zaczynała chodzić – jak miała niecały rok. Te są takie bardziej do ozdoby – umówmy się, niemowlakowi naprawdę buciki nie są potrzebne do szczęścia 😀

  3. Piękne – jedno i drugie. Jako że nie jestem grupą docelową tego wpisu (i mam nadzieję, że już nie będę 😀 ), to nie zgłębiałam się w części z instrukcją. Ale pochwalę połączenia materiałów. Naprawdę stylowe akcesoria! No i te cętki… Jak cętków nie lubię, tak tu podobają mi się bardzo.

    1. Ja też właśnie z cętkami na bakier, a te mnie urzekły 🙂 Dzięki 🙂

  4. Ależ to piękne;) naprawdę udane połaczenie materiałów.

    1. Dziękuję 🙂 Ciężko było się zdecydować, bo cała oferta mi się bardzo podoba, ale ostatecznie jestem baaardzo zadowolona 🙂

  5. Super! <3 Będę robić przegląd inspiracji dla mam, nie mogę o tobie zapomnieć!

  6. Cześć,
    Co prawda nie jestem kobietą w ciąży (a przynajmniej jeszcze nie jestem), aczkolwiek cały ten post jest niesamowicie przydatny i na pewno go zapisze, aby móc wrócić do niego, gdy będzie potrzebny podczas robienia przyszłych wyprawek.

    Cieplutko Cię pozdrawiam – kurujcie się szybciutko, wracajcie do zdrowia i powodzenia! Pijcie dużo gorącej herbaty z sokiem malinowym, cytryną i goździkami. Pychota na zimne, jesienne dni i świetne naturalne lekarstwo na przeziębienie.

    Pozdrawiam,
    Kasia

    1. Dziękuję! 🙂 Z choroby już na szczęście wychodzimy, ale takie mikstury są u nas na porządku dziennym – profilaktycznie 😉 Pozdrawiam 🙂

  7. Joanna Gaszkowska

    Koniecznie chciałabym uszyć taki kocyk i też zastanawiałam się czym zastąpić minky, chociaż chyba bardziej skłaniałabym się do jakiegoś bawełnianego polaru. Myślisz, że taka stabilizacja brzegów fizeliną również zda egzamin? Mam czas na wyprawkę do marca, ale już przeglądam blogi w poszukiwaniu inspiracji, sama jeszcze nie wiem co tak naprawdę mi (a raczej maleństwu) się może przydać. Na pewno będę śledzić twój projekt #wyprawka! 😀

    1. Bawełniany polar to dosyć trudne zadanie – to materiał poliestrowy, niestety… Nie wymaga jednak na pewno podklejania. Alternatywą dla minky może być np. ten welur, z którego ja szyłam albo – tak jak planowałam przed pojawieniem się go na rynku – dzianina dresowa drapana lub pikowana (nie naciąga się tak mocno, taśma flizelinowa nie jest konieczna). Można poszukać też dzianin wełnianych, tkanin bambusowych (+ np. ocieplina z wełny, jeżeli ma być cieplej), ewentualnie swetrówek wiskozowych… Wszystko będzie lepsze niż 100% poliester lub – co gorsza – akryl 🙂

  8. śliczne buciki! takie mini wersje są tak urocze, że mam chęć szyć, choć nie mam komu 😉 co do minki, to przepraszam wszystkie Fanki tego materiału, ale ja osobiście nie rozumiem jego fenomenu :/ jest milutki i nic więcej. drogi, sztuczny, 'oblatany’ i podobno ciężko się szyje… a można go zastąpić tyloma fajnymi materiałami naturalnymi… no ale cóż – na modę nie ma rady 😉 pozdrawiam

    1. Dziękuję 🙂
      Wiesz, prawie trzy lata temu – kiedy szyłam kocyk dla Hani – minky był jednym z nowszych wynalazków na rynku tekstylnym i ten zachwyt już się chyba po prostu utrzymał – z przyzwyczajenia i opatrzenia. Sama szyłam też w tamtym czasie kocyki z dzianiną szlafrokową (taką pikowaną) zamiast minky, więc niby jakaś tam alternatywa była, ale niestety ciężko dostępna i mało popularna. Boom szyciowy w ostatnich latach spowodował, że obecnie jest tego naprawdę dużo – i pojawiają się kolejne materiały coraz lepszej jakości. Nic tylko korzystać 🙂

  9. Marzena Winciorek

    Za 3 tygodnie urodzi nam się synek i też myślałam uszyć mu takie buciki 🙂 Ciekawe czy mi się uda 🙂 Super wpis!

    1. Na pewno! To nie takie trudne – wystarczy (aż) znaleźć trochę czasu i chęci. Może synek jeszcze pozwoli 🙂

  10. Joanna Hołub

    świetny tutorial, dziś zabieram się za buciki dla mojej córki 🙂 dziękuję

    1. Dziękuję 🙂 Trzymam kciuki za szycie i liczę, że podzielisz się efektem końcowym 🙂

  11. Co za słodziaki z tych bucikow! Ja w najbliższym czasie nie zamierzam takich szyć ( bo i dla kogo;)) ale gdybym była w ciąży to z pewnością skorzystalabym z tej instrukcji 🙂 Przejrzysta i dobrze opisana 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *