PLECAK worek – szycie krok po kroku

Po opublikowaniu – już jakiś czas temu – wpisu z moim pierwszym podejściem do szycia PLECAKA – worka  otrzymałam mnóstwo pozytywnego odzewu odnoszącego się do efektu, jaki udało mi się uzyskać. Sama zresztą podzielam Wasz entuzjazm. 🙂 Plecak jest u nas w użyciu niemalże codziennie. Jest niezastąpiony podczas spacerów na plac zabaw, drobnych zakupów, a nawet – czasem – jako torba na nuty, które targam ze sobą do pracy. 🙂 Dziś przychodzę do Was z drugą sztuką i obiecaną instrukcją szycia krok po kroku. Zapraszam! 🙂

PLECAK WOREK – jak uszyć?

MATERIAŁY I DODATKI:

Do uszycia plecaka z przednią kieszenią zapinaną na zamek (u mnie w kontrastowym kolorze) potrzebować będziemy:

  • materiału na górną część (ok. 0,5 mb)
  • materiału na podszewkę (ok. 0,5 mb)
  • materiału na dolną część (ok. 25×35 cm)
  • zamka (lub jego fragmentu – u mnie pozostałość po szyciu pierwszego plecaka)
  • sznurka (u mnie ok. 4 m)
  • dopasowanych kolorystycznie nici
  • maszyny, nożyczek, szpilek (lub klamerek), opcjonalnie – stopki do wszywania zamków

plecak worek jak uszyć

KROJENIE:

  • Z materiału na górną część kroimy dwa prostokąty – mniejszy to górna część tylnej ściany plecaka, a większy to przód z kieszenią:
plecak worek jak uszyć37
 UWAGA! Na zdjęciu pojawił się błąd: 35 cm + 12,5 cm = 47,5 cm oczywiście 🙂
  • Dodatkowo kroimy dwa prostokąty o wymiarach ok. 10×15 cm – jeden po podzieleniu na pół stworzy „uszka” dla sznura w dolnej części plecaka, drugi zabezpieczy brzegi zamka:

plecak worek jak uszyć20

  • Z materiału na kieszeń wycinamy dwa prostokąty o wymiarach 32×12,5 cm (lub większe). Ja wykorzystałam w tym celu arkusz A4 Washable Kraft Paper kupionego już jakiś czas temu – stąd tak małe wymiary kieszonki i konieczność podzielenia go na pół:

plecak worek jak uszyć32

  • Na podszewkę wykorzystałam resztkę bawełny pościelowej w czarno-biały zygzak – na złożonym w poprzek fragmencie tkaniny wykroiłam prostokąt nieco mniejszy niż docelowa wielkość plecaka:
plecak worek jak uszyć15
UWAGA! Analogicznie do warstwy wierzchniej, której wysokość wynosi 47,5 cm (na zdjęciu wystąpił błąd przy wymiarach) – podszewkę kroimy o ok. 1,5 cm krótszą – czyli 31,5 cm x 46 cm 🙂

SZYCIE:

1. SUWAK:

  • Mały prostokąt tkaniny wierzchniej kroję na dwie równe części, składam w poprzek, przypinam złożoną krawędzią w stronę suwaka i przyszywam tak, aby zabezpieczyć jego krawędzie przed zsuwaniem się zapięcia:

plecak worek jak uszyć33

plecak worek jak uszyć38

plecak worek jak uszyć16

plecak worek jak uszyć21

plecak worek jak uszyć34

  • W miejscach zgrubień (np. na ząbkach suwaka) nie szyję automatycznie, tylko bardzo powoli przesuwam igłę ręcznie – za pomocą koła zamachowego w maszynie. Zapobiega to (zazwyczaj) złamaniu się lub wygięciu igły.

plecak worek jak uszyć39

  • Zabezpieczony z obu stron suwak wygląda tak:

plecak worek jak uszyć17

 

2. KIESZEŃ na przedniej ścianie plecaka:

  • Zabezpieczony fragmentami tkaniny suwak umieszczam na dłuższej krawędzi materiału przeznaczonego na dolną część plecaka i – za pomocą stopki do wszywania zamków – przyszywam go ściegiem prostym jak najbliżej ząbków suwaka. Następnie rozprasowuję zapas szwu i taśmy zamka dół (do kieszeni):

plecak worek jak uszyć22

plecak worek jak uszyć35

  • Kiedy suwak jest już przyszyty do kieszeni kładę ją na przedniej ścianie plecaka (większy prostokąt) tak, jak docelowo będzie przymocowana – tj. lewą stroną do prawej – i zaznaczam linię, na której rozpoczyna się nasza kieszeń:

plecak worek jak uszyć40

  • Następnie – po wyrysowanej linii – odwracam dolną część tak, aby leżała prawą stroną do prawej z materiałem wierzchnim i przyszywam suwak po wcześniej zaznaczonej  linii:

plecak worek jak uszyć18

plecak worek jak uszyć23

  • W chwili obecnej przednia ścianka plecaka wygląda tak (od lewej: górna część, wierzch kieszeni, dół kieszeni:

plecak worek jak uszyć36

3. Tył:

  • Materiał górnej i dolnej części plecaka układam na sobie prawymi stronami i zszywam ok. 1,5 cm od krawędzi. Otrzymuję tylną ścianę plecaka:

plecak worek jak uszyć41

plecak worek jak uszyć42

4. Przód, tył i „uszka” – łączenie:

  • Drugi mały prostokąt, przeznaczony na „uszka” naszego plecaka kroję na pół wzdłuż dłuższej krawędzi, składam na pół lewą stroną do środka, zszywam jak najbliżej krawędzi i wywracam na prawą stronę:

plecak worek jak uszyć44
plecak worek jak uszyć27

  • Przód i tył układam na sobie prawymi stronami uważając, aby miejsca łączenia kontrastowych materiałów się stykały.
  • Pomiędzy górną częścią kieszeni i dolną częścią tylnej ściany umieszczam nasze „uszka”, spinam szpilkami (klamerkami) i zszywam zostawiając niezszyte 3 cm z każdej strony na górze:

plecak worek jak uszyć31

plecak worek jak uszyć43

plecak worek jak uszyć14

5. Podstawa torby:

  • Na dolnej części plecaka nacinam ukośnie rogi:

plecak worek jak uszyć26

  • Składam boczną i dolną krawędź tak, aby szwy pokryły się, odmierzam ok. 2-3 cm i przeszywam po tej linii. Następnie odwracam plecak na prawą stronę – dolna część uzyskała dzięki temu „podstawę”.

plecak worek jak uszyć10

plecak worek jak uszyć13

 

6. Podszewka:

  • Podszewkę składam na pół prawą stroną do środka, łączę ok. 1,5 cm od krawędzi za pomocą szwu prostego (zostawiając niezszyte 3 cm z każdej strony na górze), a następnie – analogicznie do warstwy zewnętrznej – tworzę podstawę poprzez przeszycie jej dolnych rogów:

plecak worek jak uszyć09

plecak worek jak uszyć29

plecak worek jak uszyć25

 

7. Łączenie podszewki i warstwy wierzchniej:

(W związku z tym, że plecak posiada na górze ostebnowany tunel na sznurek, nie stosowałam typowej techniki wszywania podszewki – tj. zostawienie otworu w ścianie bocznej i wyciąganie przez niej wierzchniej  warstwy. Można zrobić to jednak także w tradycyjny sposób.)

  • Podszewkę odwracam na lewą stronę i wkładam do niej wierzchnią warstwę plecaka. Spinam górne krawędzie podszewki i wierzchniej warstwy i łączę ok. 1 cm od krawędzi za pomocą szwu prostego. Pozostawiam kilkucentymetrowy otwór na wyjęcie górnej warstwy.

plecak worek jak uszyć12

plecak worek jak uszyć08

  • Po wyjęciu wierzchniej warstwy z podszewki spinam krawędzie (ujmując także te przy pozostawionym otworze – z zapasem szwu skierowanym wewnątrz) i łączę je jak najbliżej krawędzi raz, a później powtarzam czynność kilka mm dalej. Tym sposobem pozostawiony wcześniej otwór w zasadzie nie odznacza się od reszty górnej części plecaka, a krawędź jest stabilnie zabezpieczona.

plecak worek jak uszyć28

plecak worek jak uszyć24

 

8. Szelki ze sznura:

  • Czterometrowy sznur dzielę na dwie równe 2m części.

plecak worek jak uszyć11

  • Wciągam (za pomocą agrafki) najpierw jedną z nich przez prawy otwór w tunelu na przedniej części, a następnie prawy otwór w tunelu tylnej części. Tym sposobem (kiedy patrzymy na plecak) po prawej mamy dwa wolne końce sznura, a po lewej jego złożony środek. Z drugim sznurem postępujemy na odwrót.

plecak worek jak uszyć07

plecak worek jak uszyć06

W razie wątpliwości:

Rysunkowy schemat wciągania sznura w tunele w plecaku – worku znajdziesz TUTAJ.

  • Po wciągnięciu szelek w tunele „zamykam” je szyjąc ściegiem prostym tak, aby stopka przesuwała się po wyczuwalnej krawędzi sznurów – w przeciwnym razie ten będzie spadał w dół i ściągał np. środek plecaka, a nie tylko górę:

plecak worek jak uszyć05

  • Jeden z wolnych końców sznura przeciągam przez uszko na dole plecaka i związuję na supeł z drugim końcem. Analogicznie postępuję z drugą szelką.

plecak worek jak uszyć04

plecak worek jak uszyć03

plecak worek jak uszyć01

PLECAK GOTOWY! 🙂

plecak worek01

Mam nadzieję, że tutorial okaże się przystępny i łatwy do odwzorowania, a Wy będziecie mogli się niedługo cieszyć nowymi plecakami (Które wykorzystacie na przykład na wakacjach, wiosennych spacerach… Już niedługo! 🙂

Dajcie znać, czy macie zamiar uszyć sobie dodatek w postaci plecaka-worka.

A może coś byście poprawili w mojej instrukcji!

Piszcie śmiało! 🙂

„Widzimy się” niebawem!

Dominika


Jeżeli chcecie pozostać ze mną w kontakcie i nie przegapić kolejnych postów (oraz moich szyciowych poczynań) obserwujcie mnie na Facebooku i Instagramie. Zachęcam też do kontaktu bezpośredniego – czy to za pomocą maila, czy fb – zawsze chętnie porozmawiam 🙂

ZapiszZapisz

Może zainteresuje Cię jeszcze...

16 komentarzy

  1. […] Plecak worek – TUTORIAL szycia krok po kroku  […]

  2. Sandra Reder

    mam pytanko:) może banalne, ale jakiego materiału użyłaś na górę plecaka? i gdzie można go kupić?

    1. To jest resztka tkaniny bawełnianej, z której szyłam tę sukienkę: http://dominikapaluszkiewicz.pl/swiateczna-sukienka/ . Kupiłam ją na allegro u sprzedawcy ABC Tekstylia 😉

  3. […] i bardzo chętnie – w 90% przypadków z białymi trampkami i uszytym już jakiś czas temu plecakiem-workiem (np. w ZOO 🙂 ). Odruchowo (o ile tylko temperatura na to pozwala) podwijam rękawy. Z wersji […]

  4. A czy dałoby radę uszyć cały worek z tego papieru? Czy jest za sztywny i byłby problem u góry przy ściąganiu sznurka?

    1. Myślę, że niestety słabo by się ściągał w ten sposób… Pomyślałabym ewentualnie o samym tunelu materiałowym, albo sznurku osobno przeciągniętym przez oczka i osobno szelkach, doszytych do tylnej ściany plecaka. Cały wtedy byłby bardziej walcowaty niż prostokątny. 🙂

  5. Bardzo fajny, chętnie uszyłabym sobie taki na plażę, problem w tym, że nie wiem czy uda mi się pojechać nad morze w tym roku 😛

    1. Oby Ci się udało ! 🙂 Ja mam morze w sumie pod nosem, więc na pewno wykorzystam go m.in. w tym celu 🙂

  6. Plecak super! Mam pytanie – jakiej grubości sznurek został użyty do tego plecaka?

    1. Dziękuję 🙂 Sznur ma średnicę ok.1,5 cm 🙂

  7. Piękny worek, ja ostatnio szyłam torbę plażową też z takim sznurkiem. Pozdrawiam.

    1. No, torba plażowa prezentuje się na pewno świetnie 🙂 Pochwalisz się?

        1. Rewelacja! Podobna była w najnowszej Burdzie i też mi się spodobała, ale z wygody wybieram rozwiązania „naplecne” przy Hani 🙂

  8. Super efekt! Strasznie podoba mi się dodanie kieszonki na dole, klucze już nie zginą 😀 W sumie chętnie bym się skusiła na taki plecaczek, ale na razie brak czasu 🙁

    1. To trzymam kciuki za cudowne rozmnożenie cennych minut 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *