Jak uszyć sweter z golfem? Tutorial + wykrój PDF

tutorial wykrój

Sweter z golfem, który pokazałam Wam tydzień temu wywołał lawinę próśb o uszycie takiego samego (niestety muszę jeszcze odmawiać, ale jak tylko zacznę sprzedawać cokolwiek własnej roboty na pewno dowiecie się jako jedni z pierwszych) i o udostępnienie jego wykroju. Tego drugiego nie posiadałam – odrysowałam po prostu jego kształt z innego swetra o mniej więcej podobnym fasonie i zszyłam. No, ale – czego się nie robi dla współtowarzyszy w szyciowej pasji? 🙂 Walczyłam dzielnie cały tydzień i oto jest – mój pierwszy wykrój pdf. Wiem, że dla niektórych to może banał, ale dla mnie – jako osoby totalnie nie związanej ze światem techniki – to jednak niemały wyczyn. To co – szyjecie ze mną?:)

WYKRÓJ – przygotowanie do szycia

Wykrój PDF pobrać możecie >>>TUTAJ<<<. Jest to 10 stron A4, które należy wydrukować i skleić według oznaczeń (na granicach każdej kartki znajdują się małe cyferki ze strzałkami – wskazują one, jaka część wykroju ma przylegać do tego brzegu kartki). UWAGA! Drukarki domowe drukują zazwyczaj z marginesem – ważne jest, żeby nie zmieniać wielkości formy i pozwolić ewentualnie drukarce „zjeść” fragment zadruku – forma jest na tyle prosta, że dacie radę dorysować brakujące fragmenty linii pisakiem już po sklejeniu kartek.

Po połączeniu stron wycinamy powstałe formy. Otrzymamy trzy części – przód/tył, rękaw, 1/2 golfu:

wykrój

Kiedy mamy już gotowe części przygotowujemy dzianinę, z której szyć będziemy nasz golf (lub bluzę z kominem – ten wykrój jak najbardziej może posłużyć też do uszycia czegoś takiego :)). Składamy dzianinę wzdłuż brzegu fabrycznego na pół i jeszcze raz na pół. Otrzymujemy tym samy cztery warstwy materiału ze wspólną krawędzią złożenia – na niej układamy nasze formy:

wykrój

Po skrojeniu tak przygotowanych form otrzymamy 6 elementów naszego swetra:

wykrój

Jeżeli na tym etapie wszystko się zgadza – przechodzimy do szycia! 🙂

Sweter z golfem – SZYCIE krok po kroku

 

1. SZWY RAMION

Składamy przód i tył naszego swetra prawą stroną do prawej – tak, żeby pokryły nam się punkty styczne „A” i „C” (rys.1). Spinamy ramiona za pomocą szpilek lub fastrygujemy, a następnie przeszywamy (rys.2) na owerloku – jeżeli go nie posiadamy polecam szyć ściegiem owerlokowym lub zygzakiem, żeby dzianina mogła pracować. wykrój

2. RĘKAWY

Rozkładamy zszyte ze sobą przód i tył na płasko i dopasowujemy rękawy według punktu stycznego „B” (rys.1). Rękaw i przód z tyłem powinny leżeć na sobie prawymi stronami. Następnie upinamy szpilkami obie części i przeszywamy tak samo jak poprzednio (rys.2). wykrój

3. SZWY BOCZNE I SZEW RĘKAWA

Składamy nasz sweter prawą stroną do środka i dopasowujemy do siebie punkty styczne „B”. Szyjemy owerlokiem, ściegiem owerlokowym lub zygzakiem od rękawa, poprzez pachę i bok, aż do samego dołu swetra – tak, jak pokazuje ilustracja:

wykrój

4. GOLF

Części golfu składamy prawa do prawej kierując się punktem stycznym „C” (rys.1), upinamy szpilkami i łączymy szwem owerlokowym lub zygzakiem (rys.2).

wykrój

5. ŁĄCZENIE KORPUSU SWETRA Z GOLFEM

Złożony golf (lewymi stronami do środka) wsuwamy w tak samo odwrócony sweter – tak, jak pokazano na rysunku (rys.1). Dopasowujemy punkty styczne „C”, łączymy szpilkami lub fastrygujemy i zszywamy (rys.2).

wykrój

6. WYKOŃCZENIA

Sweter z wszytym golfem odwrócony na prawą stronę posiada golf odwrócony stroną lewą (jak na obrazku). Dzieje się tak dlatego, że golf wywijamy – wówczas szwy i lewa strona dzianiny „schowa” nam się pod spód, a widoczna będzie prawa strona bez szwów. Szyjąc swój sweter niestety o tym zapomniałam, więc mój golf „chowa się” do środka – no nic, przynajmniej jest nietypowy. 🙂

Górną krawędź golfu, dół i zakończenia rękawów możecie pozostawić nieobrzucone, jeżeli dzianina nie snuje się lub dorobić ściągacze (nie przy golfie oczywiście). Można też (ja tak zrobiłam) wykończyć nieobrzucone brzegi ręcznie za pomocą ściegu krytego.

wykrój

GOTOWE! 🙂

Prawda, że proste? Namawiam Was do skorzystania z wykroju i tutorialu – zapewniam jednocześnie, że każdy da sobie z nim radę. Uczulam też, że wykrój przygotowałam „na czuja” – nie posiadam nawet krzty wykształcenia krawieckiego – wszystkiego uczę się w praktyce i na swoich błędach. Stąd zarówno wykrój jak i instrukcja szycia mogą odbiegać od fachowej wiedzy w tym zakresie. No, ale nie dla profesjonalistów je przygotowywałam. 🙂

Mam nadzieję, że post okaże się dla Was przydatny – napracowałam się nad nim bardzo i – nie ukrywam – liczę na odzew! 🙂 Szyjcie, dzielcie się ze mną swoimi realizacjami tego wykroju na Instagramie (oznaczając mnie na zdjęciu @bebenekistopka) i Facebook’u (@Bębenek i stopka). Poślijcie też go dalej w eter – niech służy innym!

Do następnego!

Dominika 🙂

PS. Sweter i wykrój robiłam co prawda na swoje wymiary, ale ma on fason oversize, więc pomieści osobę od rozmiaru S do XL. 🙂 Ja (dla porównania) noszę S/M – sweter na mnie podejrzeć możecie >>>TUTAJ<<<.

PPS. Możecie wydłużyć lub skrócić rękawy, zrezygnować z golfu, nie doszywać w ogóle rękawa i golfu (z lekkiego jerseyu powstanie wówczas luźny t-shirt). Kombinujcie! 🙂

Może zainteresuje Cię jeszcze...

7 komentarzy

  1. Sweterek wygląda cudownie 🙂 Za stworzenie wykroju też podziwiam, mam tylko jedno pytanie – ile orientacyjnie potrzebuję materiału, żeby uszyć coś podobnego (pewnie z dzianiny na początek)?

    1. Tak – dzianina to najlepszy wybór 🙂 Ja miałam ok.1,5 metra, a jeszcze zostało tyle na czapkę 🙂

      1. Dziękuję bardzo za odpowiedź! To teraz zabieram się za kupno materiału i do dzieła 🙂

        1. Trzymam kciuki, żeby „wykrój” okazał się rzeczywiście tak prosty, jak założyłam 🙂

  2. […] go już na sobie, pokazałam krok po kroku jak uszyć, więc teraz czas na moje propozycje stylizacyjne. W roli głównej po raz kolejny żółty […]

  3. Karina Kania

    super,wielkie dzięki,na pewno wypróbuję <3

    1. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok 😊 Powodzenia! 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *